• חופשי במנהטן

מדריך: כיצד לבחור מחנה קיץ?

עודכן: 6 בינו׳ 2019

הורים רבים מתלבטים כבר בחורף בסוגיית הרישום של ילדיהם למחנה קיץ. בעוד שבארץ תחום מחנות הקיץ כמעט ולא מוכר, בארה"ב מדובר בתעשייה גדולה, שפועלת כבר עשרות שנים, חלק מהמחנות השווים כבר מזמן חגגו 100 שנים להיווסדם.

על פי דו"ח של ארגון ה- ACA (ארגון הגג של מחנות הקיץ בצפון אמריקה), ישנם למעלה מ-12,000 מחנות קיץ, רובם בארה"ב, מתוכם 7000 מחנות לילה ו- 5,000 מחנות יום. בכל שנה משתתפים למעלה מ-11 מיליון ילדים במחנות קיץ בארה"ב. 9,500 מחנות הם ללא מטרות רווח המופעלים על ידי ארגונים ומוסדות, ו-2,500 הם מחנות פרטיים, בבעלות עצמאית ולמטרות רווח. 200 מתוכם הם מחנות קיץ יהודיים.

הארגונים היהודיים מכירים בכך שמחנה קיץ המציע חינוך יהודי ועידוד הזיקה לזהות היהודית לצד פעילויות המחנה "הרגילות" כחלק מחוויית המחנה, מייצר אצל החניכים המשתתפים קשר חיובי ועמוק לזהותם היהודית. מאחר וחוויית מחנה הקיץ היא חוויה רגשית משמעותית וארוכת טווח, הקשר והזיקה של המשתתפים אל היהדות יהיה קשור בזיכרונות חיוביים מהמחנה ויימשך לעד. כיום, מחנות הקיץ מהווים מבחינת הארגונים היהודיים בתפוצות את אחד הפתרונות המרכזיים לצמצום ההתבוללות בקרב הצעירים היהודיים בארצות הברית ועל כן הפדרציה היהודית למחנות קיץ משקיעה מיליוני דולרים בתעשייה זו.

מדריך זה יעזור לכם לעשות קצת סדר וללמוד על עולם מחנות הקיץ, כמו גם להחליט כיצד בוחרים מחנה קיץ שמתאים עבור הילדים שלכם.


מה עדיף - מחנה קיץ עם לינה או מחנה יום? ההבדלים בין מחנה יום למחנה עם לינה הם מהותיים. בעת הבחירה מומלץ להתייעץ עם הילדים ויש להביא בחשבון את מכלול השיקולים. בעוד מחנה יום נותן מענה חלקי לשעות הבוקר והצהריים בלבד, ומחייב את ההורים לדאוג לפעילות נוספת בשעות אחרי הצהריים (לקחת לקולנוע, להסיע קניון, להקפיץ לחברים...) - מחנה קיץ שכולל לינה מעניק חוויה מלאה וכוללת לכל שעות היממה. על פי רוב, ילדי הכיתה או השכונה הולכים יחד למחנה יום. כך נוצר מצב בו הילד לא מרחיב את מעגל החברים שלו, לא נחשף לאנשים חדשים, ולא בהכרח משפר את הכישורים לפתח קשרים חברתיים חדשים. מחנה קיץ עם לינה, ובוודאי שמחנה בינלאומי, מעניק לחניכיו חוויה ייחודית ויוצאת דופן שתשנה את חייו. חברויות שנרקמות במהלך הפעילויות מבוקר עד לילה נשארות לכל החיים.

מחנה קיץ מעניק לחניך מרחב בטוח להתנסויות, להתפתחות אישית, לצמחיה לעצמאות ובגרות.

עלויות כלכליות גם הן בסיכומו של יום שיקול משמעותי. כאן חשוב לשים לב שנוסף לדמי ההרשמה ועלות הקייטנה היומית, במהלך ימי הקייטנה יהיו גם עלויות רבות נוספות; בילוי אחר הצהריים, איחור לעבודה כי ההסעה התעכבה, דמי כיס לבזבוזים בקיוסק של הבריכה ועוד ועוד. מחנה קיץ עם לינה כולל את עלויות הלינה, כלכלה מלאה, ארוחות מזינות, הדרכה והשגחה במהלך כל שעות היממה ואפילו כרטיסייה לבזבוזים בקיוסק. זאת בנוסף לחוויה החינוכית והערך המוסף שהחניך מקבל ואיננה כפופה לאומדן כספי.


מחנה קיץ פרטי או קהילתי?

רוב מחנות הקיץ בארה"ב הם מחנות ללא מטרות רווח (9,500 מתוך 12,000) ומופעלים בדרך כלל על ידי ארגונים הפועלים בקהילה במהלך כל השנה. ארגונים יהודיים לדוגמה הם ארגון ה JCCA, "יהודה הצעיר", "מכבי" "הבונים דרור", רמה (קונסרבטיבי), URJ (רפורמי), USY ,BBYO ואחרים. אלה הם ארגונים ותנועות נוער שמטרתם לבנות קהילה יהודית מקומית, להציע תכניות חינוכיות, מפגשים חברתיים, ולשמש כמרכז קהילתי, מה שאנחנו מכירים בארץ כמתנ"סים, אך קצת אחרת, בכל זאת – אמריקה. כל ארגון כזה רואה במחנה קיץ מקומי בקהילה הזדמנות מצוינת לחנך את הדור הצעיר גם במובן של כישורים חברתיים, חוויות משנות חיים, עצמאות והגשמה עצמית וגם בהיבטים של ערכים וזיקה למסורת יהודית. מחנה קיץ עבורם זו פלטפורמה מצוינת לחזק את הקשרים והיחסים בין המשפחות בקהילה, וליצירת שייכות והזדהות חברתית.

מחנות קיץ פרטיים, למטרות רווח, מאד פופולריים בצפון אמריקה ופועלים מזה שנים, כעסק משפחתי שעובר מדור לדור. במחנות אלה ההשקעה במתחמים היא גבוהה ביותר, רמת האירוח במחנות פרטיים טובים לא נופלת ממתחמי נופש ו"רזורט" מפוארים בעולם. יש הקפדה על תנאי המגורים, אוכל, רמת הדרכה גבוהה, ופעילויות שלא ניתן למצוא בכל מחנה קיץ רגיל באמריקה, בין אם מדובר בפעילויות כמו סקי מים, שיט ביאכטות, אימוני טניס, כדורסל וגולף או בענפים נוספים בספורט שמועברים באמצעות טובי המאמנים בעולם. במחנות כאלה תמצאו שחקני NBA שנותנים שיעורי אימון פרטיים אחד על אחד ומאמני טניס מפורסמים שמעניקים שיעורים פרטיים במתקני ספורט מפוארים. כמובן שמדובר גם בתפריטים עשירים, מזנוני בופה בארוחות, ואירוח ברמה גבוהה, כל זה לצד תכניות חינוכיות והדרכה על ידי טובי המדריכים ואנשי צוות בעלי ניסיון רב.


כיצד בוחרים ביניהם?

ההחלטה הראשונה היא תקציבית: מחנות קיץ פרטיים בארה"ב יכולים להגיע לעלות של $12,000 לקיץ (6-7 שבועות), ומחנות קיץ של ה-JCC יכולים להסתכם גם בעלות של $6000 לאותה תקופה, הכל תלוי במחנה, במיקום ובתכנית. כמובן שתמיד קיימת האופציה לשלוח למחנה קיץ בינלאומי בישראל בעלות של כ-$1,200 לשבוע למחנה שהוא כולל לינה, ואת מספר השבועות ניתן לבחור בהתאם לתכנית הקיץ שלכם ובהתאם לתקציב (רוב המשתתפים נרשמים למחנה של שבועיים).


התכנית החינוכית מחנה קיץ הוא כיף וחופש אך חשוב לזכור שגם לפעילות של הילדים במהלך החופש הגדול יכול להיות ערך מוסף חינוכי. חשוב להדגיש כי תכנית חינוכית איננה תכנית לימודים. הילדים צריכים לבלות וליהנות מהשהייה במחנה הקיץ, אך ניתן לשלב בה גם רכישת מיומנויות חברתיות ופעילויות ברמה גבוהה שתעשיר את עולם התוכן של הילדים בתחומי המוסיקה, המחול, התאטרון, האומנות ועוד. חשוב לשים לב שבכל תחום פעילות יש מדריך מקצועי בתחומו שמאפשר לחניכים להתבטא ולהתפתח. זאת ועוד, מומלץ שלכל שכבת גיל תהייה תכנית חינוכית המותאמת לצרכי החניכים בגיל זה.

דעו מה לשאול: אילו פעילויות יש במחנה? מי מעביר אותן? האם יש נושאים חינוכיים או ערכים מסוימים עליהם מושם דגש? מי בצוות? האם הם ותיקים ומנוסים? התכניות החינוכיות והחווייתיות במחנה - על מה הן מושתתות? האם המחנה מעביר את ערכי הבית שלכם? האם המחנה מעצים את החניכים ומתאים לאישיותם? האם חשוב לכם המפגש עם בני נוער דומים לילדיכם או שתרצו לפתוח אותם לעושר אנושי מכל רחבי העולם? מהי איכות המדריכים והמרכזים? כמה מהם יש בכל קבוצה ומי מכשיר אותם? כיצד בוחרים אותם? מה עושה את המחנה למיוחד במינו? מה קורה עם בוגרי המחנה - האם החניכים והמדריכים כמהים לחזור שוב ושוב למחנה? האם מתפתחות שם חברויות לכל החיים? מה קורה לאחר שהחניכים שבים הביתה? האם יש להם ערוצים לשמירת קשר?

המתחם הרבה ממחנות הקיץ בארה"ב נמצאים על אגם, בין מרחבים פתוחים ועצומים של טבע. בכל המחנות הלינה היא בבקתות מעץ, כ8-12 חניכים בכל בקתה, לפעמים עם שירותים ומקלחות משותפים. במחנות טובים יש מתקנים מדהימים כגון מגרשי ספורט, בריכות שחיה, פעילות ימית באגם, מתחמים של גשרי חבלים ואקסטרים ועוד. מחנות הקיץ הבינלאומיים של קימאמה בישראל(אותם מנהל כותב מאמר זה) ממוקמים לאורך הים באזורים היפים בארץ, כשבכל מחנה גישה אל חוף הים ופעילויות בהתאמה. כל החדרים ממוזגים ובהם שירותים ומקלחות. עם זאת, מדובר במתחמים שונים ויתרונות שונים לכל אחד. במכמורת למשל, המעגן הימי מספק נוף מושלם ובסיס מעולה למגוון הפעילויות הימיות במחנה. אודיטוריום חדש משמש לאירועים גדולים במחנה כולל אירוח המחזמר המסורתי של מסלולי אומנויות הבמה. במחנה קימאמה גלים המתקיים בכפר גלים, החניכים נהנים מבריכה צמודה, חוף ים פרטי, ומדשאות ירוקות אינסופיות. בקימאמה חוף, הממוקם על צוק המשקיף אל חופי הים התיכון, ניתן ליהנות מהנוף היפה מכולם, מגרשי ספורט ואתלטיקה חדישים, בריכה צמודה, פינת חי ועוד. כל מחנה ויתרונותיו, וכמו תמיד מדובר בהעדפה אישית.

מחנות מקצועיים (נישה) בשנים האחרונות ישנה מגמה של התמקצעות במחנות קיץ, ומחנות רבים עושים הסבה ממחנה כללי שבו היה נהוג מגוון פעילות רחב, לפעילות מקצועית בנושא מסוים. יש הרבה סיבות לכך, חלקן כלכליות, וחלקן קשורות בהיצע וביקוש, אך מה שמצמיח את השוק הזה אלו החרדות של ההורים שמאד חשוב להם להבטיח את עתידו של הילד בהמשך החיים (קולג', שוק העבודה וכו'). בארה"ב זו מגמה ברורה, אך גם בסדרת מחקרים איכותניים שאנחנו קיימנו בקימאמה בישראל, גילינו שבצורה מובהקת, הורים מעדיפים שהילד שלהם יצא עם "תעודה" ו"ידע" בתחום פעילות מסוים במחנה הקיץ, הרבה יותר מאשר יעבור פעילויות שנתפסות בעיניהם כחווייתיות. כיום, באמצעות האינטרנט, פשוט "מגגלים" (google) מילה מסוימת ומיד מוצאים מחנה יום ומחנה עם לינת לילה, ועשרות תכניות סביב התחום. הדבר מאפשר להגיע בקלות יתירה לקהל בעל זיקה. כך קמים להם מחנות נישה בתחומים ספורט, אומנויות במה, טכנולוגיה, חלל, אגרונומיה, מחנות לילדים עם מוגבלויות ועוד.

בארה"ב מקובל לפנות ל"יועצי מחנות קיץ", לרוב מדובר באמהות שעוסקות באיתור ומיפוי מחנות קיץ, ובשיחה קצרה עם ההורים ולאחר מילוי שאלון אודות הילד, תינתן המלצה למחנה המתאים עבורכם וכמובן עזרה וליווי בכל תהליך ההרשמה. כבר אמרתי - אמריקה!


מהם היתרונות של מחנה קיץ? מחנה קיץ הינו הבילוי האולטימטיבי עבור ילדים ובני נוער. רק במחנה הם יכולים לבלות 24 שעות יחד עם האנשים המועדפים עליהם (בני נוער אחרים), לעשות את הדברים שהם הכי אוהבים (ספורט, מוסיקה, בילויים), לגלות דברים חדשים על עצמם (עצמאות, שחרור, מנהיגות), לתרגל קשרים חברתיים (להכיר אנשים ממקומות אחרים), ובעיקר להיות במקום בטוח אך מרוחק מההורים כדי שיהיה למי להתגעגע. בקימאמה מבטיחים לבני נוער קיץ בלתי נשכח. קיץ שהוא לא רק בילוי במחנה, הוא חוויה לכל החיים. חוויות אתגריות, חברים חדשים, אווירה בינלאומית וחברים מכל העולם, נפגשים להעביר יחד קיץ שלא ישכחו לעולם. בקימאמה הילדים נהנים מפעילות חברתית וחינוכית ענפה ביחד עם התמקצעות במסלול האהוב עליהם ומנוהל על ידי מוסדות מקצועיים מוכרים.


מחנה קיץ בישראל או בארה"ב?

אם חשוב לך שהילד שלך ישפר את העברית שלו, יפגוש ויכיר חברים מכל העולם, יחווה את ישראל האמיתית דרך החברים, האוכל, מזג האויר, השירים, הריקודים, התרבות, אזי התשובה פשוטה היא - מחנה קיץ בישראל. בעוד שברוב מחנות הקיץ היהודיים בארה"ב תמצאו שליחים ומדריכים מישראל שיביאו איתם את ישראל "בתרמיל על הגב" ויעבירו פעילויות על הארץ, במחנה קיץ בישראל הילדים שלכם יחוו את הדבר האמיתי, ויחזקו את הקשר לישראל בצורה משמעותית.


למה קימאמה? קימאמה הוא עולם קסום ואמיתי, בטוח ובטיחותי, שבו לכל חניך יש את החופש ואת הזכות המלאה להיות הוא עצמו: לבוא לידי ביטוי, להתרגש, לקחת חלק בפעילויות מגבשות ובונות, לצחוק, לטפח חברויות אמת, לשוחח שיחות נפש, ליצור, לשחק, לבשל, לשיר מסביב למדורה, לרקוד, לשחות, לשוט, ללמוד מתוך חוויה והנאה צרופה. לחיות עם בני גילו. להיות מנותק מהמדיה ומהטלפונים, לחוות קשר בלתי אמצעי עם האחרים. לצבור אינסוף רגעים קסומים ומעצימים שבהם ישתתף עם חבריו ושאותם, לימים, יעבירו יחדיו בחדווה ובגאווה גם לדורות הבאים.

המלצות בסיכומו של דבר, הילדים יודעים הכי טוב מה טוב להם והיכן הם נהנו. מחנה קיץ טוב הוא זה שחניכים נהנים בו. מחנה מצוין הוא זה שחניכיו חוזרים אליו שנה אחרי שנה ומביאים איתם חברים נוספים. כדאי לבקר באתר האינטרנט של המחנה, להתעניין, לקרוא חוויות אישיות ולשמוע מה אומרים עליו חניכים לשעבר. מומלץ גם לגלוש לדף הפייסבוק של המחנה ולהתרשם באופן בלתי אמצעי ממה שכותבים בו חניכים לשעבר.

דעו מה לשאול: אל תתביישו. בקשו המלצות על המחנה. צלצלו להורים נוספים וחברים ושמעו מהם את דעתם.

על הכותב:

אבישי נכון, מנכ"ל קימאמה, הוא יזם ואיש חינוך. אבישי משמש בשני העשורים האחרונים כמוביל תהליכים חברתיים שונים בתפקידי ניהול, הדרכה, ייעוץ ארגון והפקה של פרויקטים חינוכיים ייחודים בארץ ובעולם. נכון, בעל תואר שני בניהול ארגוני, ותואר ראשון במנהל ומדיניות בחינוך וכן תואר בניצוח וקומפוזיציה מאוניברסיטת תל אביב, מכהן בימים אלה כמנכ"ל ובעלים של קאמפ קימאמה – מיזמי חינוך ומחנות קיץ בינלאומיים לנוער יהודי מרחבי העולם. אבישי נכון מחלק את זמנו בין תל אביב לניו יורק.

מחנה קיץ ישראלי

188 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול